OKULISTYKA

 
 

GABINET OKULISTYCZNY

 

Gabinet Okulistyczny dr Michał Starus

ul: Przejazd 6, 95-040 Koluszki

Rejestracja: 691 975 999

 

prev next
 

Jak działa ludzkie oko?

 

Gdy patrzymy na jakiś obiekt, światło odbija się od niego i dostaje się do oka. Tu najpierw przechodzi przez rogówkę, a potem przez źrenicę i tęczówkę. Tęczówka działa jak przysłona aparatu fotograficznego, regulująca ilość dostającego się światła. Za nią znajduje się soczewka krystaliczna, która działa jak obiektyw aparatu – przepuszcza światło i skupia je w jednym miejscu. W oku tym miejscem jest siatkówka, która znajduje się w tylnej jego części. Siatkówka zawiera miliony maleńkich światłoczułych komórek nerwowych (nazywanymi czopkami i pręcikami), które m.in. wykrywają kolory i szczegóły (np. ruch), umożliwiając po prostu widzenie. Siatkówka przetwarza więc światło na impulsy elektryczne, które są przesyłane (za pośrednictwem nerwu wzrokowego) do mózgu, gdzie są przetworzone na obraz. Oczy służą nam przez całe życie! Właściwa ich ochrona zapewni nam dobre widzenie przez długie lata.

 

Styl życia i kondycja naszego organizmu ma istotne znaczenie dla kondycji naszego wzroku. Przede wszystkim chodzi o zapobieganie cukrzycy. Zbyt duża ilość glukozy w krwi powoduje uszkodzenie maleńkich naczyń krwionośnych w siatkówce – to tzw. retinopatia cukrzycowa, która jest najczęstszą chorobą oczu związaną z cukrzycą. Zachowaj więc zdrową dietę, bogatą w witaminy (szczególnie A i C), pij dużo wody, zadbaj o formę fizyczną organizmu i nie sięgaj po używki (np. papierosy).

 

Regularnie wykonywane ćwiczenia wzroku poprawiają kondycję oczu. Szczególnie powinny o tym pamiętać osoby, które nadmiernie wytężają wzrok (np. praca przed komputerem). Rób przerwy od pracy i skupiaj wzrok – raz na oddalonych obiektach, a raz na bliskich. Ćwiczenia wzroku z pewnością zrelaksują nasze oczy i mogą pomóc w opóźnieniu noszenia soczewek czy okularów korekcyjnych. Nie ma jednak żadnych potwierdzonych badań, że pozwalają wyeliminować wady wzroku w ogóle.

 

Wiele osób wymagających korekcji okularowej zastępuje okulary soczewkami kontaktowymi. Wkładane są bezpośrednio na powierzchnię oka, co może powodować infekcje i schorzenia narządu wzroku. Zadbaj o właściwą higienę soczewek kontaktowych, które od czasu do czasu stosuj wymiennie z okularami. Regularnie kontroluj wadę wzroku, aby dobrać właściwą moc szkieł korekcyjnych. Niewłaściwie dobrana korekcja może być przyczyną innych dolegliwości, np. bólu głowy.

 

Wady wzroku

 

Promienie świetlne, przechodząc z jednego obiektu na drugi, załamują się tworząc obraz w drugim obiekcie. Zjawisko to nazywane jest refrakcją. Podobnie jest z okiem – światło trafia przez rogówkę i soczewkę, ulega załamaniu i ogniskuję się na siatkówce. Nieprawidłowy kształt oka powoduje, że promienie świetlne ogniskowane są w niewłaściwym miejscu. Mówimy wtedy o wadzie refrakcji – czyli wadzie wzroku.

 

Krótkowzroczność - nieostre widzenie obiektów oddalonych. Przy tej wadzie oko jest zbyt długie lub rogówka jest zbyt wypukła. Ta duża odległość powoduje, że światło ogniskowane jest przed siatkówką, a do mózgu trafia nieostry obraz.

 

Dalekowzroczność - nieostre widzenie obiektów z bliska. Przy tej wadzie oko jest zbyt krótkie lub rogówka zbyt płaska. Mniejsza odległość powoduje, że światło ogniskowane jest za siatkówką, do mózgu dociera więc niewyraźny obraz obiektów (zwłaszcza tych położonych blisko).

 

Astygmatyzm - rozmazany obraz obiektów. Przy tej wadzie rogówka nie jest odpowiednio zaokrąglona, kształtem przypomina piłkę do rugby. To powoduje, że oko nie potrafi prawidłowo zogniskować światła, niezależnie z jakiej odległości.

 

Presbiopia (starczowzroczność) - pogorszenie widzenia z bliska (np. podczas czytania), związane ze zmniejszeniem lub utratą zdolności akomodacji oka. Wada jest związana z wiekiem i pojawia się około 40. roku życia.

 

Regularne wizyty kontrolne u okulisty pozwolą w porę zdiagnozować i podjąć leczenie nieprawidłowego widzenia.


 
 
prev next
 
prev next