SOCZEWKI KONTAKTOWE

 


Soczewki kontaktowe


to alternatywa dla korekcji wady wzroku za pomocą okularów. Soczewka umieszczana jest bezpośrednio na rogówce (dlatego nazywana jest soczewką kontaktową).

Z uwagi na fakt, że soczewka kontaktowa umieszczana jest na rogówce, moc i inne jej parametry mogą różnić się od mocy i parametrów soczewek korekcyjnych (szkieł okularowych). Dlatego zalecamy wykonanie badań okulistycznych w kierunku doboru soczewek kontaktowych.


Rodzaje soczewek


Soczewki kontaktowe korygują krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm i starczowzroczność. Wyróżniamy kilka ich rodzajów, a kryteria podziału to: materiał, z którego soczewka jest wykonana, zastosowanie (czyli jaką wadę mają korygować) oraz czas użytkowania.


Materiał


soczewki miękkie hydrożelowe – starszej generacji, wykonane z wysoko uwodnionych polimerów na bazie HEMA lub na bazie PVA , zwykle zawierają >50% wody, mają niski współczynnik przepuszczalności tlenu (Dk)

soczewki miękkie silikonowo-hydrożelowe – najnowszej generacji, zbudowane z materiału silikonowego połączonego z polimerami hydrożelu, zawierają znacznie mniej wody (<50%), mają wysoki współczynnik przepuszczalności tlenu (Dk)

soczewki twarde – wykonane ze sztywnych materiałów gazo-przepuszczalnych (GP), stosowane do korekcji dużego astygmatyzmu lub nieregularności rogówki


Zastosowanie


soczewki sferyczne – stosowane do korekcji krótkowzroczności i dalekowzroczności, zakres mocy wynosi od około -10,00 D do około +6,00 D (co 0,25D)

soczewki toryczne – stosowane do korekcji astygmatyzmu, dostępne są w szerokim zakresie mocy cylindrycznej i osi (przy dużym astygmatyzmie (

soczewki progresywne – stosowane do korekcji starczowzroczności, umożliwiają korekcję widzenia w dali i bliży

soczewki kosmetyczne – np. zmieniające kolor oczu, mogą też korygować wadę wzroku, nie są zalecane do dłuższego użytkowania

soczewki ortokorekcyjne (ortokeratologiczne) – stosowane tylko na noc, w czasie snu soczewki modelują kształt rogówki, aby uzyskać dobre widzenia w ciągu dnia, bez potrzeby używania okularów czy soczewek


Czas użytkowania


soczewki jednodniowe – przeznaczone do jednorazowego użytku, nie wymagają stosowania środków pielęgnacyjnych, zalecane dla osób stosujących soczewki okazjonalnie lub uczulonych na środki do pielęgnacji soczewek

soczewki okresowe – przeznaczone do użytku okresowego (zwykle 2-tygodniowego, miesięcznego i 3-miesięcznego), wymagają stosowania środków pielęgnacyjnych.


 

Pielęgnacja soczewek kontaktowych

Stosowanie soczewek kontaktowych wiąże się z koniecznością ich codziennej pielęgnacji (nie jest to jedynie wymagane przy soczewkach jednodniowych). W pielęgnacji i utrzymaniu prawidłowej higieny soczewek pomocne są specjalne płyny, które oczyszczają powierzchnię soczewek z osadów białkowych i tłuszczowych. Niewłaściwa pielęgnacja soczewek kontaktowych może powodować zmniejszenie komfortu widzenia i wywołać infekcje oczu!

Równie istotny jest dobór odpowiednich środków do pielęgnacji soczewek kontaktowych, gdyż mogą występować niezgodności pomiędzy składnikami płynów a soczewkami. Do wyboru mamy kilka rodzajów płynów pielęgnacyjnych:


- płyny wielofunkcyjne (jednostopniowe), które nawilżają soczewki, czyszczą i dezynfekują oraz usuwają osady białkowe.

- płyny dwustopniowe, które stosuje się osobno, tzn. płyn do czyszczenia i do przechowywania soczewek oraz tabletki do usuwania osadów białkowych

- płyny oksydacyjne (mogą występować jako jedno- lub dwustopniowe), które służą do dezynfekcji, czyszczenia, przechowywania, a także płukania soczewek; stosując ten rodzaj płynu trzeba zwrócić uwagę na przechowywanie soczewek w specjalnie dołączonym do płynu opakowaniu (wyposażony jest w dysk katalizacyjny, który rozkłada zawartą w płynie wodę utlenioną na tlen i czystą wodę)


Oto kilka wskazówek, jak dbać o soczewki kontaktowe:


- soczewki czyścimy bezpośrednio po ich zdjęciu, zgodnie z instrukcją dołączoną do płynu pielęgnacyjnego

- soczewki kładziemy na czystej i suchej dłoni

- na soczewkę aplikujemy kilka kropli płynu do czyszczenia, a następnie małym palcem drugiej ręki delikatnie pocieramy obie strony soczewki

- dokładnie spłukujemy soczewki płynem i wkładamy do specjalnego pojemniczka

- wypełniamy płynem pielęgnacyjnym obydwie komory pojemniczka, zamykamy i zostawiamy soczewki

- po założeniu soczewek, wylewamy płyn z pojemniczka i płuczemy go świeżym płynem dezynfekującym (zostawiamy do wyschnięcia)

- pamiętaj o regularnej wymianie pojemniczka na soczewki (najlepiej co miesiąc)